Проектори

Филтри
Подреди по:
Покажи по:
Филтри
Подреди по:
Покажи по:

Проектори - на какви да се спрем, кое да ни ръководи при селекцията им, кои наистина си заслужават цените? Множество въпроси, на които може да се отговори много лесно и еднозначно: зависи какво търсите и имате ли изисквания към технологията им на производство. Не по-малко важно е за какво ще ги ползвате: дали за домашно кино, дали за бизнес начинания - презентации, обучения, тиймбилдинги и др., или за далеч по-мащабни и специфични цели.

Защо са ни нужни проектори в домашни или бизнес условия

Да предположим, че:

  • живеете в малък апартамент с половинката си и децата. Славите се като върл фен на кинематографията, но така и не намирате достатъчно пространство за по-голям телевизор;

  • сте собственик на процъфтяващ бизнес, но все още не можете да си позволите да стопанисвате големи конферентни зали с нужната мултимедия. 

И в двата сценария проекторите ще Ви спасят. Това е иновативен способ - прожекционен апарат, с помощта на който пренасяте атмосферата от киносалона в личния си хол. С няколко действия получавате ясна и уголемена, колкото Ви харесва, картина, а новият екран е стената пред Вас. А най-хубавото е, че след приключване на сбирката, проекторът е лесен за съхранение и не заема почти никакво място.

Какви видове проектори има и с какви характеристики са те

Ако направим категоризация и подбор на проекторите по признак “цена”, подредбата ще започне с т. нар. DLP - едночипови проектори. Тяхното предназначение се свежда именно до удовлетворяване на по-елементарни семейни потребности и тези на фирмите при упражняването на ежедневните им начинания.

Продължавайки нататък, към по-скъпите проектори, достигаме групата на тричиповите DLP и LCoS варианти. При тях са внесени редица подобрения, които е безпочвено да Ви разясняваме, тъй като ще си служим със специфична терминология и научен език. А това няма да направи нищо друго, освен да Ви обърка и обезсърчи.

Достатъчно е само да запомните, че колкото скъп или евтин да е проекторът, на който сте се спрели, той винаги ще бъде мултимедия. Разликата е в пречупването на светлините, цветовете и технологията им на сливане в един завършен образ, което, ако не сте маниаци или специалисти, няма да Ви впечатли особено. 

Каква е разликата между LCD и DLP 

Всички сме чували за плазмени и лед телевизори, но малко знаем за LCD и DLP прожекторите. И на теория, и на практика експертите правят сравнение между тях. И с основание. Разликата помежду им се изразява в няколко направления, по-важните сред които са:

  • контрастът - DLP са единиците, допълващи контраста, а LCD са устройствата, които имат способността да излъчват наситени цветове, диаграми, таблици и по-дребни обекти. Прочетете ли DLP, разбирайте по-висок контраст;

  • светлинният поток - LCD имат изключително силен светлинен поток;

  • срокът на годност - DLP са по-скъпи поради продължителния им експлоатационен период. LCD, базирани на панели с течен кристал, през които преминава светлината, се амортизират по-бързо, а така и качеството на картината се влошава.

Има ли задължителни параметри, с които Вашият проектор трябва да се характеризира

Отговорът е “ДА”. Резолюцията му трябва да е Full HD (1920x1080), в противен случай тъмните сцени няма да се открояват достатъчно добре и удоволствието Ви ще е наполовина. На още по-капризните сред Вас препоръчваме горещо моделите за домашен кинотеатър или HIGH END проектори за домашно кино. Те обозначават едно и също нещо, а именно:

  • контраст и дълбочина на черния цвят - много важни при гледането на филми;

  • корекция на картината - оптимизация и автоматична регулация на цветовете и яркостта.

Такива видове предлагат почти всички марки и брандове, но тъй като някои от тях са доста скъпи, имате възможност да ги купите и на изплащане.

Какви са характеристиките на стандартните проектори

Под “стандартни” разбирайте най-широко разпространените модели - в класните стаи, на бизнес мероприятия, на панаири, в университетските аудитории и др. Те предлагат до 130 инчов диагонал на дисплея, което е напълно достатъчно, за да се разпознават образите, които водещите показват. Яркостта им достига до 4000 лумена, а резолюцията им е или XGA (1024x768), или WXGA (120x800).

Вероятно ще запитате защо конкурентоспособни и рентабилни фирми и институции не инвестират в по-скъпа мултимедия. Защото важен фактор е и нейното тегло. Пренасянето на проектора от стая в стая не е никак приятно. Да не говорим, че в някои случаи може да се наложи да се транспортира до по-далечни локации - рисковете да се повреди или счупи са големи.

Кой е най-лесният начин да се ориентирате какъв прожектор да закупите

Като разгледате нашия онлайн магазин на ozone.bg и отправите запитване към нашите служители. Те ще Ви обяснят как стои въпросът с поръчката, доставката, възможностите за разсрочено изплащане и ще Ви дадат експлоатационни насоки.

Виж повече