Как се вдига ниско кръвно налягане и какво се пие?

Как се вдига ниско кръвно налягане и какво се пие?

Ниското кръвно налягане може да изглежда безобидно, но за мнозина то причинява дискомфорт и намалява качеството на живот. Ефективното овладяване изисква разбиране на причините, симптомите и подходящите мерки за бързото му и безопасно повишаване.

Симптоми на ниско кръвно и къде боли

Ниското кръвно често се проявява с разнообразни симптоми, които може да бъдат както краткотрайни, така и постоянни. Ето най-често срещаните от тях:

Замайване и световъртеж

Те се дължат на недостатъчен приток на кръв и кислород към мозъка, което води до чувство за нестабилност или въртене на околната среда.

Слабост и умора

Намаленото кръвоснабдяване на тъканите забавя метаболизма, което причинява обща отпадналост и липса на енергия.

Бледност на кожата

Организмът пренасочва кръвта към жизненоважните органи, като намалява притока към кожата.

Главоболие

При ниско кръвно често боли в тилната част на главата или челото. Болката е тъпа, неинтензивна, но постоянна, като се усеща натиск или тежест.

Гадене и стомашен дискомфорт

Намаленият приток на кръв към храносмилателния тракт може да доведе до гадене и усещане за тежест в стомаха.

Замъглено зрение

Пониженото налягане ограничава притока на кръв към ретината, което причинява размазано или замъглено зрение.

Студени и потни крайници

Недостатъчният кръвен поток кара кожата да се усеща студена и влажна, особено по ръцете и краката.

Ускорен или неравномерен пулс

Сърцето се опитва да компенсира ниското налягане, като ускорява ритъма си, което може да доведе до усещане за силен или нерегулярен пулс.

Ако тези симптоми се проявяват редовно, консултацията с лекар или специалист е задължителна, за да се избегнат по-сериозни усложнения.

Какво да направим за бързо вдигане на ниско кръвно?

Когато кръвното рязко спадне, действието трябва да е незабавно. Ето няколко практични начина, които помагат за бързото му вдигане:

Повдигнете краката над нивото на сърцето

Легнете по гръб и поставете краката върху възглавница или друга повдигната повърхност. Това улеснява връщането на кръвта към сърцето и мозъка, което подобрява кръвообращението.

Изпийте солена напитка

Изпийте айран с добавена щипка сол, а ако нямате – вода със сол.

Изпийте кофеинова напитка

Кафето или черният чай временно повишават кръвното. Това е полезно при спешни случаи, но не е дългосрочно решение.

Дишайте дълбоко и се отпуснете

Намалете стреса чрез дълбоко дишане, което помага за нормализиране на кръвообращението.

Всеки един от тези методи е подходящ за бързо вдигане на кръвното в спешни ситуации. Въпреки това, редовните мерки за предотвратяване на ниско налягане остават най-важни.

Какво да пием и ядем при ниско кръвно?

Диетата играе ключова роля за поддържане на нормално налягане. Включването на определени храни и напитки е от решаващо значение.

  • кофеин – чаша кафе или чай може временно да вдигне кръвното, като стимулира сърдечната дейност;
  • млечни продукти – млякото е отличен източник на електролити;
  • вода – дехидратацията е честа причина за ниско налягане. Редовният прием на течности, особено вода, подобрява кръвообращението;
  • солени храни – умереното добавяне на сол към храната спомага за задържането на течности, което повишава кръвното. Подходящи са маслини, кисели краставички, сирена;
  • храни, богати на витамин B12 и желязо – червено месо, яйца и млечни продукти предотвратяват анемията, която често е причина за ниско кръвно;
  • храни, богати на фолиева киселина – този витамин помага за здравето на кръвните клетки. Примери за такива са зеленолистни зеленчуци, бобови култури, пълнозърнести храни;
  • риба – особено риби, богати на омега-3 мастни киселини, които подпомагат сърдечно-съдовото здраве.

Сред напитките, които се препоръчват, е важно да се изключи алкохолът, тъй като той може да влоши състоянието. Трябва да се избягва пропускане на хранения, защото дългото стоене без храна води до спадане на кръвната захар и последващо ниско кръвно.

При съмнение кои храни и напитки са подходящи, задължително потърсете лекарска помощ.

Причини за ниско кръвно

Ниското кръвно (хипотония) може да бъде резултат от различни фактори, вариращи от временни състояния до хронични заболявания. Ето основните причини, които водят до понижение:

Дехидратация

Липсата на достатъчен прием на течности, както и загубата на течности чрез изпотяване, повръщане или диария, може да намали обема на кръвта и да понижи налягането.

Ортостатична хипотония

Това е внезапен спад на кръвното при изправяне, често причинен от неспособността на кръвоносната система да се адаптира към промяната в позицията на тялото.

Бременност

През първия и втория триместър кръвното на бременните жени обикновено е по-ниско заради хормоналните промени и разширяването на кръвоносните съдове, които поддържат плацентата.

Сърдечни проблеми

Заболявания като брадикардия (бавен пулс), сърдечна недостатъчност или клапни проблеми може да намалят ефективността на сърцето при изпомпването на кръв.

Хормонални нарушения

Хипотиреоидизъм, болест на Адисон или недостатъчност на надбъбречните жлези е възможно да повлияят регулирането на кръвното и да причинят хронична хипотония.

Кръвозагуба

Остра или хронична загуба на кръв при травми, вътрешно кървене или тежка менструация води до спад в обема на циркулиращата кръв и понижаване на налягането.

Инфекции и сепсис

Тежки инфекции, особено сепсис, предизвикват разширяване на кръвоносните съдове и рязък спад в налягането.

Недостиг на хранителни вещества

Липсата на витамин B12, желязо или фолиева киселина може да доведе до анемия, която е честа причина за ниско кръвно.

Лекарствени ефекти

Някои медикаменти, като диуретици, бета-блокери, антидепресанти и лекарства за Паркинсон, като страничен ефект може да понижат кръвното.

Дълго обездвижване

Продължителното лежане или липса на физическа активност отслабва циркулацията и може да доведе до спад в налягането.

Наследственост

При някои хора ниското кръвно, считано под нормалната горна граница от 120 и долна от 80, е генетично обусловено и се счита за нормално състояние, без да води до сериозни здравословни проблеми.

Шокови състояния

Анафилактичен шок (силна алергична реакция), хиповолемичен шок (загуба на кръв) или кардиогенен шок (сърдечен удар) са тежки състояния, които водят до критично ниско кръвно.

Разбирането на причините за ниското кръвно е ключът към правилното лечение и предотвратяване на усложнения. Ако причината не е ясна или симптомите се засилват, потърсете лекарска помощ, за да получите правилна диагноза и насоки за лечение.

Ефективното овладяване на ниското кръвно изисква комбинация от промени в начина на живот и, при нужда, медикаментозна терапия.

Не забравяйте, че всяко лечение трябва да бъде съобразено с индивидуалните ви нужди. Консултацията със специалист е най-добрият начин да избегнете ненужни рискове.

Ниското кръвно може да бъде предизвикателство, но правилните действия и грижа за себе си може да направят живота ви по-комфортен. От малки промени в диетата до редовна консултация със специалист, всеки подход е стъпка към по-добро здраве.